Benim Dünyam

En Zoru Bir Ölüye Aşık Kalmak…

Posted on: Şubat 13, 2014

Resim

Bir gün evi düzenlerken fark ettim. Bir de baktım ki, benden çok Yaman’ın eşyaları var… Küçük küçük poşetlerle sızmıştı. Aşk bir sızma halidir…

Aşk kendinden vazgeçme hâlidir, kendi benliğini ezmeden ‘biz’ olabilme hâlidir. İnsan egosu denetlenmesi en güç olan şeydir. Bunu ancak aşk becerebilir, sadece aşk ile üstünden atlayabilirsiniz..

Biz birbirimize karşı çok saygılıydık; mesleklerimiz ve bunun gerektirdiği fedakârlık hallerinde hele daha da çok saygılı ve yol açıcı davrandık hep.

Ee bazen de sıkılırdık, hele üç beş aydır bir aradaysak birbirimizin gözüne bakardık; önce kim gidecek diye, böyle nefes molaları da verirdik. Döndüğümüzde yepyeni bir enerji ve hasret bekliyor olurdu bizi. Aşk bazen de bir kıyamama hâlidir..

Şunu çok açıkyüreklilikle söyleyebilirim; o benden daha iyi bir insandı. O, o kadar ahlâklı ve temizdi ki; yaşam biçimi ve duruşu karşısında başka türlü olamazdınız. Onun yanında kirli kalamazdınız. Ben derdim ki; bu adam ne zaman yorulacak! Meğer acelesi varmış.. Herşeyi o kadar yoğun, hızlı ve coşkulu yaşıyor ve yaşatıyordu ki; büyüleyici bir şeydi bu.. Ben köşeleri çok olan bir insandım, Yaman beni eğitti.. Buradan bir öğretmen öğrenci ilişkisi anlaşılmasın. Ben Yaman’la birlikte onun kadar temiz, onun kadar beklentisiz, onun kadar masum yaşamayı öğrenmeye çalıştım..

Böyle bir şölen gibi, bir lunapark gibi sevdalık yaşayınca; bu görkemi taşımayan her şey bir çadır tiyatrosu gibi geliyor insana.. Bu ateşle yanma hâli, o kadar derinden, için için yanıyor ki; dönüp bir başka ölümlüyü yakmaya içi elvermiyor insanın..

Yaman’la her günümüz Sevgililer Günü’ydü.. Eşine bu kadar çok çiçek getiren bir adamı daha analar doğurmamıştır. Biz birçok defa sabah uyanıp birlikte gün doğumunu seyreder, ne bileyim çingene vapuruna binip sabah erken Boğaz’ı turlardık..

Bugün eksik olan ne? Bu topraklarda aşk ve mutluluk kutsanmaz; ayrılık ve acı kutsanmıştır. Birlikteliklerdeki tutku kutsanmaz da; ayrılıktaki tutku kutsanır hep. Yaralarıyla mutlu olmaya daha yatkın bir kültüre aitiz biz..

Öyle kadınlar ve erkekler tanıyorum, risk almıyorlar. Aşk emniyetli bir şey değildir, emniyetli olan sevgidir. Aşk ehlileşmez, sakinleşemez; öyle olursa akraba olursunuz.

Bir de aşık olunacak mecra kalmadı. Artık ortak alanları paylaşmıyoruz. Bizim agoramız yok artık.. Herkes kendi bacağından asılmak isteyen koyun tarifinde..

Bu hem maddi hem mânevi bir şeydir. Herkes kendi kişisel başarı öyküsünün peşinde. Belki de biz herkes için daha âdil, daha vicdanlı daha temiz bir dünyanın düşünü paylaştığımız için; başkalarıyla da bir arada durmanın ne kadar zenginleştirici bir şey olduğunu biliyorduk..

Şimdi bu duyguların esâmesi okunmuyor. Yoksullaşmamız sadece ekonomik anlamda olmadı. Duygusal anlamda, dayanışma anlamında birbirimizin yaralarına bakma konusunda da yoksullaştık. Şimdi empati denen modern kavram var ya; biz onun ağababasını tanıyan ve buna içerilmiş bir dünyadan geldik buralara.

Dizilerdeki aşık olma süreci o kadar uzun ki, öncelikle bu rasyonel değil! Aşk çok ani, hızlı ve genellikle beklenip, tasarlanamayan bir şeydir. Kafana bir taş düşer, neye uğradığını şaşırırsın ve bunun aşk olduğunun da sonradan adını korsun.. İrrasyonellik sadece bu değil, bir de dizi karakterlerinin çok ön hazırlığı var aşık olmak için. Halbuki hayatta böyle değildir, aşk tasarlanılan ve ön hazırlığı yapılabilen bir şey değildir.

Eskinin, hani o dalga geçilen mantık evliliklerinde bile, bugünkü hesaplılıktan daha çok aşk vardı diyesi geliyor insanın. Ali Poyrazoğlu dedi, ‘Aşk bir kör atlayıştır.’

İnsanların birbirleri için ‘sağlama’ yapacakları alanlar kalmadı. Modern hayatlar ve modern zamanlarda böyle bir şansı yoktur insanın..

Belki de bugünkü aşksızlık hâli de, o dönemlerin ürünüdür diyeceğim ama; Aşk bunların hepsinin üzerinden atlayabilecek bir şey olmalı…”

”En zoru bir ölüye âşık kalmak..
Bir yerlerde karşılaşacağımızı düşünüyorum,
Eğer karşılaşmazsak;
Büyük haksızlık..”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şubat 2014
P S Ç P C C P
« Haz   Nis »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Top Clicks

  • Hiçbiri

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Diğer 38 takipçiye katılın

Twitter Güncelleştirmeleri

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Twitter Güncelleştirmeleri

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: